Princíp fungovania elektromotorov v teórii

Published 4 měsíci ago -


Spojenie medzi elektrinou, magnetizmom a pohybom pôvodne objavil v roku 1820 francúzsky fyzik André-Marie Ampère (1775–1867) môžeme uvažovať o základných kameňoch vedy, ktoré stoja za vznikom elektro-motorov.

Pokiaľ chceme premeniť tento úžasný vedecký objav na praktickejší kúsok technológie napríklad, aby sme mohli poháňať naše elektrické kosačky a kefky na zuby, musíme to poňať trocha ináč. Páni,ktorí sa o pôvodnú verziu od Francúza zaujímali boli Angličania Michael Faraday (1791 - 1867) a William Sturgeon (1783 - 1850) a Američan Joseph Henry (1797 - 1878).Dokázali zjednotiť myšlienky a previesť ich do vynálezu.

Tu je malý návod: predpokladajme, že ohneme náš drôt do štvorcovej slučky v tvare písmena U, takže v skutočnosti budú  prechádzať magnetické polia dvoma paralelnými vodičmi.

Jeden z nich odoberá elektrický prúd od nás cez drôt a druhý privádza prúd späť. Pretože prúd prúdi v opačných smeroch v drôtoch, Flemingovo pravdilo ľavej ruky nám hovorí, že  vodiče sa budú pohybovať v opačných smeroch. Inými slovami, keď zapneme elektrinu, jeden z vodičov sa bude pohybovať smerom nahor a druhý sa bude pohybovať smerom nadol.

Ak by sa cievka drôtu mohla takto pohybovať, otáčala by sa nepretržite. Momentálne ale nie sme schopný to vykonať s nastaveniami aké máme. Ide o to, že drôty by sa nám rýchlo zamotali. Ďalším problémom by bolo otáčanie cievky.

Ak by sa otáčala do príliš veľkej diaľky, tak by sa vo vertikálnej polohe otočila a zmenilo by to aj prúdenie  elektrického prúdu.  Takže v tomto bode by sa sily  na každej strane cievky obrátili. Namiesto toho, aby sa otáčala nepretržite v jednom smere, by začala vykonávať pohyb spať v smere, ktorý práve prešla.

Nenechajte nič na vynálezcov. Objednajte si hneď z Vybo electric. Vybo electric je dlhodobo jedna z najlepších firiem s elektronikou na trhu!

comments icon 0 comments
0 notes
0 views
bookmark icon

Write a comment...

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *